Author Picture

Holger Marcks

Holger Marcks pôsobí ako spolupracovník Inštitútu pre výskum mieru a bezpečnostnú politiku (Institut für Friedensforschung und Sicherheitspolitik, IFSH) na Univerzite v Hamburgu, kde skúma pravicové extrémistické a islamistické radikalizačné procesy vo virtuálnom priestore v rámci projektu PANDORA financovaného nemeckým ministerstvom školstva a výskumu. Študoval islamistiku, moderné dejiny a sociológiu na Slobodnej univerzite v Berlíne, kde v roku 2011 ukončil dizertačnú prácu „Zelený kapitalizmus“ v Nemecku? Ekonomický islam v kontexte ekonómie migrantov: Makroanalytická perspektíva“. Po ukončení štúdia pôsobil ako vedecký pracovník na Goetheho univerzite vo Frankfurte nad Mohánom. V rokoch 2013 až 2018 tam pracoval na výskume v rámci projektu Deutsche Forschungsgemeinschaft, ktorý sa zaoberal dynamikou nadnárodnej spolupráce medzi teroristickými skupinami. Pôsobí aj ako prekladateľ, novinár a spisovateľ, je autorom prác o hospodárskej a európskej politike Orbánovej vlády v Maďarsku.

Digitálny fašizmus. Sociálne médiá ako motor pravicového extrémizmu

Ako sociálne siete zmenili súčasný fašizmus a ako fašizmus zmenil sociálne siete?

Internet a zvlášť sociálne média ponúkajú pre krajnú pravicu priaznivé prostredie. Stali sa živnou pôdou podkopávania základných hodnôt demokracie, tolerancie a humanizmu. Demokratické štáty a ich inštitúcie s nárastom extrémizmu a krajnej pravice v posledných dekádach vedú zatiaľ neúspešný boj.

Brilantná historicko-politologická esej medzinárodne uznávaných nemeckých expertov Maika Fielitza a Holgera Marcksa ponúka zrozumiteľnú a čitateľsky príťažlivo napísanú analýzu toho, čo by sme mohli označiť za „digitálny fašizmus“. Podarilo sa im ukázať, ako techniky zahmlievania a manipulácie korešpondujú s fungovaním sociálnych médií, ktoré zosilňujú obavy, strach a šíria tzv. „post-pravdy“. Kniha Digitálny fašizmus zvažuje možné scenáre budúcnosti a prináša i niekoľko sofistikovaných návrhov, ako proti radikálnym tendenciám a extrémizmu bojovať a chrániť tak demokraciu.

15,90