Author Picture

Júsuf Chalíl Bašír

JÚSUF CHALÍL BAŠÍR je Palestínčan z pásma Gazy a syn rešpektovaného učiteľa Chalíla Bašíra. Keď sa presťahoval do Spojených štátov amerických, získal bakalársky titul z medzinárodných vzťahov na Severozápadnej univerzite v Bostone a magisterský titul v odbore spolunažívanie a konflikt na Brandeisovej
univerzite v Bostone. Pracoval v americkom Kongrese, v súčasnosti žije vo Washingtone. Vystupuje ako rečník, je spisovateľ a zástanca mieru na Blízkom východe. Aktuálne pôsobí v palestínskej diplomatickej delegácii v Spojených štátoch.

Slová môjho otca. Láska a bolesť v Palestíne

SLOVÁ MÔJHO OTCA je kniha o vzťahu syna a otca na pozadí konfliktu na Blízkom východe. Júsuf vyrastal v pásme Gazy v nepredstaviteľných podmienkach druhej intifády. Bašírovci sa stali väzňami vo vlastnom dome, keď ho na dlhé roky obsadila izraelská armáda. Júsufov otec Chalíl napriek všetkému nevzdal vieru v mierové spolužitie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a jeho presvedčenie nezlomilo ani to, keď jeho syna Júsufa postrelil izraelský vojak.
Júsuf Bašír vo svojej strhujúcej autobiografii spomína, ako ho previezli do izraelskej nemocnice, kde ho vyliečili a znova naučili chodiť. Opisuje zmätok, keď bol konfrontovaný so svetom „nepriateľa“. Táto skúsenosť bola preňho zlomovým momentom, keď sa rozhodol ísť v otcových šľapajach, prijať jeho slová za svoje a vybrať sa cestou nádeje, odpustenia a zmierenia.

Kúpite napríklad tu:

13,90