Author Picture

Kristína Kironská

Dr. Kristína Kironská je výskumníčka so skúsenosťami v oblasti pozorovania volieb. Študovala medzinárodné vzťahy na Slovensku a v Portugalsku, neskôr ázijské štúdie na Taiwane. Taktiež absolvovala výskumný pobyt v Mjanmarsku, kde aktívne pôsobila aj v miestnej neziskovej organizácii. Po návrate na Slovensko sa najprv venovala ľudským právam, aktuálne pôsobí na Univerzite Palackého v Olomouci a v Stredoeurópskom inštitúte ázijských štúdií (CEIAS), kde sa okrem Ázie aj naďalej venuje ľudskoprávnym témam. Pravidelne cestuje na Taiwan kvôli výskumu alebo akademickým prednáškam – v roku 2019 prednášala na University of Taipei.

Ázijský šampión. Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane

Taiwan je v súčasnosti vnímaný predovšetkým ako potenciálny vojenský hotspot. Túto krajinu však charakterizuje oveľa viac než len samotné riziko konfliktu s Čínou. Pred pár desaťročiami išlo o jednu z najchudobnejších krajín sveta. Dnes je Taiwan jedným z popredných svetových výrobcov v oblasti informačných a komunikačných technológií a bezkonkurenčným lídrom v globálnom priemysle s polovodičmi. Vo svete sa Taiwan prezentuje ako jediná kultúrne čínska demokracia a jeden z najvyspelejších ázijských štátov. Kniha, ktorú držíte v rukách, prináša pestrú paletu politických, ekonomických a spoločenských tém, týkajúcich sa tejto pozoruhodnej krajiny.

14,90

Superveľmoc? Všetko čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne

Čína zaznamenáva v posledných rokoch unikátny vzostup. Jej nadobudnutá moc sa pritom prejavuje rôzne. Napína svaly na hraniciach, snaží sa dostať do Európy s iniciatívou „Nová hodvábna cesta“ a jej celkový globálny vplyv rastie. To sa odzrkadľuje aj na jej ambíciách – Čína sa vojensky posilňuje a rastú aj jej nacionalistické tendencie, ktorých príkladom je dianie v Hongkongu alebo uväznenie vyše jedného milióna ujgurských obyvateľov v prevýchovných táboroch. Aj napriek tomu však zostáva Čína veľkou neznámou. Mnohí ju naďalej považujú „len“ za nepreniknuteľnú obrovskú komunistickú krajinu na opačnom konci sveta, ktorá komunikuje ťažko pochopiteľným písmom. Čína sa však stáva dôležitým aktérom aj v strednej Európe a potrebujeme jej rozumieť, aby sme sa s ňou naučili žiť. Kniha Superveľmoc? Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne obsahuje všetky dôležité informácie spísané zrozumiteľne a jasne pre každého, kto má záujem túto krajinu lepšie pochopiť. Ide o prvú publikáciu v slovenčine, ktorá komplexným spôsobom mapuje spoločenskú, ekonomickú, kultúrnu, náboženskú i politickú situáciu v Číne.

 

Kúpite napríklad tu:

Martinus, Artforum, Panta Rhei

19,90