Author Picture

Volker Weiß

Volker Weiß (*1972) je renomovaný nemecký historik, odborník na radikálnu pravicu a žurnalista. Študoval literatúru, sociálne a ekonomické dejiny a psychológiu na univerzite v Hamburgu. V roku 2009 získal doktorát za prácu o konzervatívnom kultúrnom teoretikovi Arthurovi Moellerovi van den Bruckovi.

Špecializuje sa na výskum radikálnej pravice v Nemecku v minulosti aj v súčasnosti a všeobecnejšie na dejiny Nemecka v 19. a 20. storočí. Jeho kniha o radikálnej pravici Nemecká Nová pravica (Deutschlands Neue Rechte, 2011) vzbudila v odborných kruhoch veľmi pozitívny ohlas. Vo svojej najnovšej práci Autoritárska revolúcia. Nová pravica a zánik Západu (Die autoritäre Revolte. Die Neue Rechte und der Untergang des Abendlandes, 2017) sa venuje aktuálnemu nárastu radikálnej pravice v Nemecku a Európe.

Aspekty nového pravicového radikalizmu

V apríli roku 1967 predniesol Theodor W. Adorno, významný nemecký filozof a sociológ, na pôde Viedenskej univerzity prednášku, ktorá nie je z dnešného pohľadu len bežným historickým dokumentom. Adorno analyzoval ciele, zdroje a taktiku nového pravicového radikalizmu svojej doby. Na príklade nemeckej radikálne pravicovej strany NPD, ktorá zaznamenala v dobových prieskumoch prekvapivé úspechy, skúma dôvody, prečo mali extrémistické hnutia v Nemecku ohlas aj dvadsať rokov po porážke nacizmu. Adornova prednáška zostáva dodnes až mrazivo aktuálna. Aspekty nového pravicového radikalizmu sú ako odkaz vo fľaši, ktorý sa práve vyplavil na brehy súčasnosti a ani po päťdesiatich rokoch nestratil nič zo svojej pravdivosti.

 

Kúpite napríklad tu:

Martinus, Artforum, Panta Rhei

8,90