Vydavateľstvo s príchuťou histórie

Náš príbeh

Prvýkrát sme sa stretli pred viac než desiatimi rokmi ako študenti histórie na Prešovskej univerzite. Nadviazať priateľstvo bolo veľmi jednoduché – zistili sme, že máme veľa spoločného, rozmýšľame o veciach rovnako, diskutovať sme vedeli celé hodiny.

Naše cesty sa po štúdiu rozdelili, aby sa znovu spojili v roku 2015, keď sme sa stretli ako kolegovia v medzinárodnej IT firme v Bratislave. Jednu vec sme mali vždy spoločnú, bez ohľadu na to, kde sme boli a čo sme práve robili – zdieľali sme záujem o knihy, najmä o tie z histórie a antropológie. I keď sme žili v rozličných štátoch Európy, vždy sme si vedeli nájsť čas odporučiť jeden druhému dobrú knihu. Najmä v zahraničí sme pritom narazili na obrovské množstvo titulov, ktoré boli na slovenskom knižnom trhu, podľa nás neprávom, prehliadané.

Keď sme neskôr začali obaja pracovať na Historickom ústave SAV, uvedomili sme si, že opomínané knihy nie sú len tie od zahraničných autorov. Slovenskí vedci robia výskum v zaujímavých oblastiach a prinášajú skvelé výsledky. Ich texty a knihy sa však často k širšej verejnosti nedostanú.

A práve z nášho priateľstva, záujmu o literatúru a chute dostať dobré knihy medzi čo najširší okruh ľudí, vzniklo v roku 2019 vydavateľstvo HADART Publishing. Naším cieľom je vydávať knihy, ktoré na slovenskom trhu chýbajú a spojiť špičkových slovenských a zahraničných autorov so slovenskými čitateľmi a čitateľkami, spojiť inšpiráciu, idey a kreativitu z kníh s komunitou a realitou slovenských knihomoľov.

Náš tím

Jozef Hyrja
„Od Dobšinského k Tolkienovi, cez Remarqua ku Camusovi. Knihy sú umenie, ktoré ma opantalo už v detstve.“
Spoluzakladateľ vydavateľstva. Odmala ho fascinovali knihy, najmä dobrodružná, fantasy a science fiction literatúra. Veľmi skoro objavil aj knihy z histórie a biológie, ktoré mu vytvorili dilemu, čo študovať. Voľba padla na históriu a rozhodne to neľutuje. Dodnes ho neprestala fascinovať exotika Blízkeho východu. Študoval históriu na Prešovskej univerzite, Európskom inštitúte pre židovské štúdiá v Štokholme aj na Vysokej škole pre židovské štúdiá v Heidelbergu. Je interný doktorand na Historickom ústave SAV a píše dizertačnú prácu na tému medzinárodných vzťahov Československa a štátu Izrael.
Jakub Drábik
„Chcel som knihy, ktoré som na slovenskom trhu nenašiel. Slováci potrebujú čítať kvalitnú historickú literatúru.“
Spoluzakladateľ vydavateľstva. Histórii prepadol ešte ako dieťa pri knihách o gréckych mýtoch a legendách, neskôr pri publikáciách o bitke o Britániu a bojoch o Stalingrad. Študoval na Prešovskej univerzite, Karlovej univerzite v Prahe aj na Oxford Brooks v Spojenom kráľovstve. Vášeň pre históriu a snaha o pochopenie rôznych ideológií ho neprešla ani keď pracoval mimo akademického prostredia. Pracuje na Historickom ústave SAV, učí na Masarykovej univerzite v Brne a je autorom troch samostatných monografií. V roku 2019 mu vyšla rozsiahla kniha Fašizmus.